Yazılım

Dev C++'da Resim Ekleme

ŞUBAT 7, 2011

Bir önceki yazımda Dev c++ programına graphics.h kütüphanesini eklemiştik ve Windows BGI penceresini açmıştık. Şimdi bu penceremize nasıl resim ekleyeceğimizi anlatacağım.

Grafik penceremize resim almak için readimagefile(); komutunu kullanacağız.

Öncelikle masaüstünde bi klasör oluşturalım.

Sonra içine koymak istediğiniz resmi atalım. Mesela ben bu resmi attım.

Aşağıdaki kodları birebir aynısını kullanacaksanız resmin adını "ornek.jpg" olarak değiştirin. Ya da kendi resmimin ismi kalsın diyorsanız aşağıdaki kodda ornek.jpg yazan yeri resminizin adıyla değiştirin. Uzantısını eklemeyi unutmayın.

Dev c++ programımızı açalım ve bir önceki yazımdaki ayarları yapalım ve orda verdiğim örneğin çalışıp çalışmadığını kontrol edelim.

Çalışıyorsa kodları silip aşağıdaki kodları yazabilirsiniz.

#include  <graphics.h>
#include <conio.h>
int main(){
//grafik penceresini açıyoruz 700 eni, 500 boyunda
initwindow(700,500);
readimagefile("ornek.jpg",50,50,250,200);
/* resmin adını ve sol, üst,sağ,alt şeklinde sırasıyla
koordinatlarını yazıyoruz. Koordinatları bu resim için yazdım
onu siz değiştirin kendi resminizin boyutuna göre. */
getch(); //ekranda beklemesi amaçlı kullandım.
closegraph(); //grafik penceresini kapatıyoruz.
return 0;
}

çıktımız aşağıdaki gibi olmalı

Bu komut BMP, GIF, JPG, ICO, EMF ve WMF dosya tiplerini okumaktadır.

Projenin derlenmiş ve kodlarının bulunduğu halini alttaki linkten indirebilirsiniz.

Dev c++ resim ekleme projesi

Projeyi açarken Project1.dev ile açmayı unutmayın :)

İyi Çalışmalar!

Ayrıca şunlara da bakabilirsiniz:

Dev c++’da şekilleri hareket ettirme

Dev C++’a graphics.h ekleme

Dev C++’da mouse hareketleri

Kolay Gelsin


Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme

OCAK 24, 2011

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

C de mouse komutları

NİSAN 10, 2011

Bu yazıda Dev c++ derleyicisinde mouse komutlarından bahsedeceğim.<br />Öncelikle graphics.h kütüphanesinin içerisindeki komutlara <a href="http://www.cs.colorado.edu/~main/cs1300/doc/bgi/" target="blank_">buradan</a> ulaşabilirsiniz...

ilknur 4.3.2011
Hatayı buraya yazabilir misin? Olmadı kodlarına bakarım
umit 13.3.2011
makale güzel başarılısın ama bende hatalarla karşılaştım
ilknur 14.3.2011
Bazen kaynak dosyayı önce oluşturunca sorun çıkabiliyor parametreleri ekledikten sonra aynı projede oluşturduğunuz kaynak dosyayı silip yeniden bi tane oluşturup kaydedip denemenizi öneririm.
Şeyhmus 14.5.2011
İknur sitende sörf yapıyodum bişey farkettim, sitenin suyu fazla tuzlu :) falan değil tabii ki de, sidebarında blogroll yok. blogroll u ekle sonra tekrar dönüp bu blogroll de ben niye yokum diye soracam tamam mı? Faydalı bloglamalar, görüşmek üzere ::)
ßy_KaGıZMaNLéé 18.9.2011
herşey tamamda açılan pencerede attıgım foto görünmüyor .s
ilknur 18.9.2011
Fotoğrafın projeyle aynı klasörde olup olmadığını kontrol edin. Anlattığım makaledeki kodların çalışması için resim projeyle aynı klasörde olmalı, resmi farklı klasörlerde bulundurmak istiyorsanız readimagefile komutunun içerisine resmin klasör yolunu da eklemeniz gerekir. Mesela Yerel Disk C’nin altına resimler diye bir klasör oluşturup ve bu klasörün içine resmi koyduğunuz zaman readimagefile(“C:\resimler\ornek.jpg”,50,50,250,200); şeklinde yazmanız gerekir.

Bunun dışında resmin adını readimagefile komutunun içerisine doğru yazmamış olabilirsiniz. Derlediğiniz kodları buraya kopyalayıp gösterirseniz daha ç;ok yardımcı olabilirim.
Yusuf 29.2.2012
Teşekkürler, kodlar işime yarar, denerim.
masis 17.3.2012
Diğer programlarınızı çalıştırabiliyorum fakat resim ekleme kütüphaneler eksik gibi hata veriyor. yani en bazsitinden fonksiyonlar tanımlanamadı diyor. onun nedeni de
#include
#include
conio ve grafichs’in kapatılmamış olabilir mi acaba ..
bu arada paylaştığınız şeyler gerçekten etkileyici çok teşekkürler
ilknur 17.3.2012
Makalede bazen yazı paylaşırken html kodlarından dolayı karışıp kodlar hatalı şekilde olabiliyor. Uyarınız için teşekkürler hemen düzeltiyorum. Projenin çalışır halini de not olarak ekliyorum. Olmadı ordan indirir kodlarına bakarsınız.
İyi Çalışmalar
Nurdan 13.10.2012
Ellerinize sağlık hepsi için:)
Sevgi 3.5.2017
Makefil.win hatası veriyor herşeyi denedim nasıl olabilir
ilknur 3.5.2017
Merhaba Sevgi, hatanın tamamını yazabilir misin? Bununla ilgili olarak daha önce şu notu bırakmışım : NOT: Eğer C:Users.....Makefile.win [Build Error] [İsimsiz1.o] Error 1 gibi bir hatayla karşılaşıyorsanız kaynak dosyayı silip yeniden bir kaynak dosyası açıp kodları yapıştırdıktan sonra kaydederken derleyicinin verdiği otomatik bir isimle değilde kendiniz bir isim verdiğinizde sorun ortadan kalkıyor. İsim verirken Türkçe karakter kullanmanız da hataya neden oluyor.
Burak Batuhan Gunduz 12.9.2017
302 40 C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\include\graphics.h [Error] redefinition of 'int right' ----- 1 0 C:\C ders\Untitled8.cpp In file included from C:\C ders\Untitled8.cpp ----------- 302 27 C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\include\graphics.h [Note] 'int right' previously declared here gibi bir hata aldım hocam.Yardımcı olabilir misiniz ?
ilknur 14.9.2017
Merhaba Burak Batuhan, hangi işletim sistemini kullanıyorsun daha önce bu bahsettiğin htayı windows 10'da denediğimde almıştım. bu videodaki adımları deneyebilir misin? https://www.youtube.com/watch?v=DcsAUO2QDqc
mehmet kerem süt 17.11.2018
C:\Users\beytullah\Desktop\KEREM\KODLAMA\dev cpp projeleri\collect2.exe [Error] ld returned 1 exit status hatası alıyorum
ilknur 17.11.2018
Merhaba Mehmet, Görev Yöneticisini açıp uygulama çalışıyor mu kontrol edebilir misin? Bazen kapatılsa bile arkaplanda çalıştığı için derleyici derleyemiyor olabilir. Task Manager'dan kontrol etmek gerekibilir. Dosya yolunu incelediğimde klasör isminde bosluklar var. Bu da bazen hataya sebep oluyor, projeyi kapatıp dosya adını dev-cpp-projeleri şeklinde değiştirip tekrar build etmeyi deneyebilir misin? İyi Çalışmalar

POPÜLER İÇERİK

C/C++ da oyun yazmak ya da grafik kütüphanesiyle ilgili birşeyler yapmak istiyorsanız: Öncelikle iki dosyaya ihtiyacınız var bunlardan biri libbgi.a dosyası buradan indiriniz. Diğer graphics.h dosyasını ise buradan indiriniz.

OCAK 24, 2011 - 78 YORUM

Dev-C++ Derleyicisine graphics.h Kütüphanesini Ekleme